למה בכלל צריך מעצבת פנים?

למה בכלל צריך מעצבת פנים? מאת

קיבלנו תכניות! הבית מוצא חן בעינינו! יש לנו טעם טוב! אנחנו יודעים מה אנחנו רוצים! יש לנו מנוי למגזין עיצוב! מתים על תכניות עיצוב, לומדים מהן המון! הכל נכון, אבל… מעצבת פנים לא רק תמקם רהיטים בחלל, תבחר צבעים, וילונות ושטיחים, היא גם תתכנן בצורה יעילה ופונקציונלית את החללים שיתאימו בדיוק לצרכים ולרצונות שלכם.

מאיפה מתחילים?

מלאכת עיצוב הבית אינה פשוטה, ראשית יש לבדוק מהן דרישות הלקוח ורצונותיו. עוד לפני התחלת התכנון, יש לקחת בחשבון מספר דברים כגון תקציב, גיל הלקוחות, מספר ילדים, בנים, בנות, בעלי חיים וגם סגנון עיצוב, צבעים, חומרים שאוהבים או שממש לא – לזה נקרא פרוגרמה, אותה נפתח ביחד ונגיע להבנה למה זקוקים, ומה אוהבים. The Heartland Usa יש אמר מעניין על תמונות.

תפקידה של מעצבת טובה הוא להשתמש בכלים, ביצירתיות, במקצועיות ובידע שהיא מביאה איתה ולצעוד יחד עם הלקוח לעבר המקום הכי טוב והכי מתאים עבורו.

באיזה שלב של תכנון הבית כדאי לפנות למעצבת פנים?

טעות נפוצה הרווחת בקרב הלקוחות היא שיש זמן לבחור את מעצבת הפנים. הם סוברים כי עבודתה מסתכמת בפינישים קטנים לקראת סיום העבודות על הבית, אך זהו לא המצב וטעות זו עלולה לגרום לעלויות נוספות אם לא בוחרים מעצבת כבר בשלב התכנון האדריכלי.

בפרוייקט של מספר יח' דיור, התכנון האדריכלי של בית הינו תכנון המותאם למודול כללי. ישנה חשיבות רבה להתאמת תכנון  הקירות, התאורה, החשמל, האינסטלציה והמיזוג (חימום תת רצפתי, קמין וכו') לכל בית ספציפית, ולעיתים התאמת תוכניות אלה הכרחית כבר בשלב הבניה, ובמצב אופטימלי כבר בשלב הגשת התוכניות לעיריה. לדוגמא: לקוחות שיבחרו שמפינת האוכל שלהם תשתקף הגינה, ובמקור לא תוכנן באזור זה חלון גדול, לא יוכלו לבצע זאת מכיוון שיהיו חייבים לבצע הגשה נוספת לעיריה לשינוי חזית הבנין, פרוצדורה שלוקחת לא מעט זמן ועלויותיה גבוהות אם נעשית בנפרד.

אז כיצד נדע לבחור את המעצבת הטובה ביותר?

מעצבת טובה צריכה לעמוד במספר קריטריונים חשובים:

– חשוב מאוד לראות שיש חיבור וכימיה עם המעצבת. האינטרקציה בין המעצבת ללקוחות מאד חשובה, הלקוחות שמים את מיטב כספם בידיה ונותנים לה להגשים להם את החלום ולכן חשוב מאוד שיהיו יחסים טובים ותיאום ציפיות בין המעצבת ללקוח.

– חשוב לוודא את הניסיון של המעצבת ולשמוע המלצות קודמות עליה או לראות את עבודותיה. אל תתביישו לבקש מספרי טלפון של לקוחות קודמים. –  חשוב שהמעצבת תהה מקצועית ותוכל לספק את כל צרכיכם.

– חשוב שהמעצבת תעמוד בקריטריונים של ארגון, סדר העבודה, סדר הגשת התכניות, והחשיבות שלהם בתכנון הדירה. לדוגמא: כאשר בוחרים לבצע הנמכת תקרה כדי שגופי התאורה יהיו שקועים, חייבים לבחור ראשית את גופי התאורה, כי יתכן ובדיעבד יהיה קשה עד בלתי אפשרי לבצע בגלל קונסטרוקציית גבס שתחצה היכן שתוכנן גוף התאורה. גם אם אין מדובר בגופים שקועים, תאורה חייבת להיות פועל יוצא של תכנית ריהוט וכו'.

– חשוב שהמעצבת תעמוד בלוחות זמנים. באתרי הבניה במיוחד, חייבים לעמוד בלוחות זמנים, במידה ולא, יתכנו הוצאות גדולות נוספות, עיכובים בכניסה לבית ונזקים משניים שאינם נלקחו בחשבון.

– על המעצבת לספק פתרונות יצירתיים ומקוריים. בית יפה הוא מכלול של פתרונות יצירתיים- לאיחסון, לאירוח, לפינות עבודה ועוד.

– על המעצבת להיות בעלת ידע, לשלוט בהבנת השטח ושלבי העבודה, חומרים ואלמנטים שאינם נראים לעין, אלמנטים טכניים, פיקוח במידת הצורך, ולמצוא פתרונות יצירתיים אם ובמידה התגלה בשטח מצב שמצריך שינוי בתכנון.

תמחור העבודה

כמעצבת פנים בעלת ניסיון רב מזה שנים רבות, אני מעדיפה לבצע את העבודה מראשיתה ועד השטיח בכניסה לבית- כלומר הכל – זאת בגלל שאני באמת מאמינה ברצף העבודה ובהתאמת החומרים, הטקסטורות והצבעים עד לפרט האחרון, עד לקבלת בית מושלם המתאים לצרכים ולדרישות הלקוח.


כתבה: עו״ד מעיין בכר, קבוצת גביש שחם (gsg)

דילוג לתוכן