עשרת הדיברות לבונים בבניה עצמית

עשרת הדיברות לבונים בבניה עצמית מאת עו"ד מעיין בכר

1. תנהלו מעקב תקציב. תבנו תקציב מפורט המבוסס על הצעות מחיר בפועל. תכללו בו גם את הוצאות התכנון, האגרות, הניהול והפיקוח, הבניה הישירה וכמובן 10% עבור בלתי צפוי מראש.

2. תוודאו שאתם מסוגלים לממן את הפרויקט עד סופו. כבר בתחילת הדרך תפנו לבנק למשכנתאות ותוודאו שמאשרים לכם משכנתא בגובה התקציב הדרוש לכם. תבינו מה התנאים והשלבים לשחרור הכספים.

3. תחתמו על הסכמים עם כל היועצים והקבלנים. אל תשאירו פינות לא סגורות. תוודאו שהכל ברור ותוודאו ששלבי התשלום שסיכמתם תואמים את קצב שחרור כספי המשכנתא.

4. תיקחו בחשבון מראש חריגה אפשרית מלוחות זמנים. תכננו את הפרויקט בלוחות זמנים שניתן להגמיש. אל תהיו תלויים במעבר דירה בלוחות זמנים צפופים התלויים בעמידה בלוחות הזמנים. כך תמנעו מלחצים מיותרים ומפזיזות מסוכנת.

5. אל תחסכו בניהול ופיקוח.  ניהול נכון של הפרויקט ופיקוח קפדני יחסוך לכם כסף רב ויקצר לכם לוחות זמנים. תתקשרו עם מפקח שקיבלתם לגביו המלצות, לפני התקשרות עם כל היועצים והקבלנים ותבקשו כי ילווה אותכם בהתקשרות מול כל בעלי המקצוע. תראו למפקח את ההסכם עם הקבלן או קבלני המשנה לפני חתימתו ותתייעצו איתו לגבי תנאיו. 

6. תשקיעו מחשבה בבחירת האדריכל. תבקשו לראות עבודות קודמות, תבקשו המלצות מלקוחות שלו. תוודאו שיש לכם כימיה עם האדריכל וכי הוא מבין אתכם, את האילוצים שלכם ואת התקציב.

7. הפתגם "הזול עולה ביוקר" נכון עכשיו יותר מאי פעם. קחו בחשבון שפערי מחירים משמעותיים, משמעותם פער משמעותי באיכות. פער באיכות העבודה או באיכות המוצר. הבחירה בזול ביותר משמעותה פשרה על איכות. יש להבין זאת מראש.

8. תכננו את כל ה"חלומות" וה"שגעונות" מראש. כך תוכל להיערך כבר בשלב תשתיות הבניין ולחסוך כסף רב. תחשבו מראש על אפשרויות הבית החכם, התאורה, הגינה, מיקום הריהוט בחדרים וכו'.

9. אל תשכחו לרכוש פוליסת ביטוח לעבודות ולעובדים באתר ולוודא כי הקבלן בשטח מקפיד על כללי הבטיחות בעבודה.

10. תנשמו עמוק, תחייכו, תהנו מהתהליך… אתם בונים את בית חלומותיכם.

דילוג לתוכן