מדריך "קצר" לבניה עצמית

מדריך "קצר" לבניה עצמית מאת קיריל אלנברג

אנו מברכים אתכם על בחירתכם לרכוש מגרש מקבוצת GSG  ולבנות עליו את בית חלומותיכם, הרי רק אתם יודעים איך יראה ביתכם וכבר שנים שחלמתם ודמיינתם.. והנה הגיע הרגע ! אז אחרי שסיימתם את רכישת המגרש, תרשו לעצמכם לעמוד עליו ולדמיין את חייכם וחיי משפחתכם עליו, הביטו מסביב כי בקרוב זה יהיה ביתכם. Diyoffer עושה את העבודה כמו קודם.

אז תכינו לעצמכם כוס קפה, דף ועט ובואו נתחיל … (הכי חשוב ליהנות מהדרך) נחלק את תהליך הקמת הבית ל-3 אבני דרך עיקריים :
תכנון >>>> מכרז >>>> בנייה. נתחיל בשלב הראשון "תכנון" !
ראשית, יש לקבוע תקציב לפרויקט, המשמעות היא קביעת סכום המוקצה לבניית הבית, הכל כולל הכל ! אחרי שקבעתם…תורידו קצת כי תמיד יש הפתעות . כעת נתחיל להרכיב את צוות היועצים הנדרשים לפרויקט.

אז מה צריך לדעת כשמתכננים פרוייקט בכוחות עצמנו ובאיזה בעלי מקצוע צריך להעזר

אדריכל – הוא האיש החשוב ביותר בשלב זה, הוא האיש שיתרגם את החלום שלכם לתוכנית. בדרך כלל האדריכל מרכז את כל היועצים ומטמיע את התכנון שלהם ע"ג תוכניות. בחירת האדריכל היא המשימה הכמעט חשובה ביותר בתהליך התכנון, חשוב שהדינמיקה איתו תהיה חיובית ושתקבלו את הרושם כי הוא מבין את הצרכים שלכם ואת התקציב. מומלץ לבחור אדריכל מהאזור בו הנכם מתכננים לבנות. שכ"ט האדריכל מהווה כ 2%-5% מאומדן הפרויקט.

הקונסטרוקטור – מהנדס אזרחי / הנדסאי בניין בעל תעודה בהתמחות ב"מבנים".  הקונסטרוקור מתכנן את שלד המבנה ונמצא באינטראקציה מול האדריכל לגבי מיקום עמודים, עוביי וסוגי תקרות , עוביי קירות, כמות הברזל בקירות וכו'. שכר הטרחה של הקונסטרוקטור מהווה כ 1%-2% מאומדן הפרויקט, חשוב לדעת שהקונסטרוקטור מחוייב לפיקוח עליון בשלב יציקות תקרות ויש לשים לב שהצעתו כוללת ביקורים בשטח. 

יועץ קרקע – תפקידו לתת חוות דעת על סוג ואופי הקרקע שעליו יבנה ביתכם, הדו"ח שיערך ישמש את הקונסטרוקטור לתכנון ביסוס המבנה, לעתים יועץ הקרקע יבקש קידוח ניסיון בשטח ע"מ לסווג את סוג הקרקע ואת השכבות (יש לכך עליות נוספות ולא קטנות בכלל), לכן מומלץ לפנות לשכנים ולבקש את דו"ח קידוח הניסיון שלהם, זה יכול לחסוך לכם ביצוע קידוח ניסיון בשטח שלכם. שכ"ט יועץ קרקע 0.5%-1% מאומדן הפרויקט.

יועץ אינסטלציה – תפקידו לתכנן את מערכות הביוב והמים בביתכם החד , עבור הגשת התוכניות לועדה תידרשו לספק "נספח סניטרי" אשר היועץ מכין ע"ג תוכניות האדריכלות, כמובן לאחר שהתוכניות אדריכלות סופיות . שכ"ט יועץ אינסטלציה 0.5%-1% מאומדן הפרויקט.

יועצים נוספים שכדאי לשלב בהתליך ובדיקות שיש לעשות למבנה

יועץ חשמל – תפקידו לתכנן את מערכת החשמל בביתכם, תוך דגש על הארקות, מיקום לוח חשמל ראשי, ופיזור נקודות בביתכם. שכ"ט יועץ חשמל 0.5%-1% מאומדן הפרויקט.

יועץ איטום – תפקידו של היועץ לתכננן מערכת איטומים לכל הבית. היועץ יכין דו"ח עם הנחיות לסוגי האיטומים הנדרשים הכולל חוברת פרטים אשר ישמשו את הקבלן המבצע בשלב הבניה , שכ"ט יועץ איטום 0.3%-0.6% מאומדן הפרויקט .

מעבדת בדיקות – קיימות כמה חברות המשמשות למעבדות שטח, תפקידן להגיע בשלבים שונים במהלך הבניה ולבצע בדיקות מעבדה על טיב/חוזק החומר . ללא תוצאות בדיקת מעבדה מורשת לא תינתן תעודת גמר טופס 4 למבנה. לאחר סגירת הסכם עם המעבדה יש לבנות "פרוגרמת בדיקות " אשר תשמש אתכם לכל אורך התהליך . שכ"ט מעבדת בדיקות 1.5%-3% מאומדן הפרויקט.

מודד מוסמך – ע"מ להתחיל לתכנן את הבית יש צורך למדידות מדויקות של השטח, כמו כן תצטרכו תוכנית מדידה חתומה ע"י מודד מוסמך לצורך הגשת התוכניות לועדה. במידה ובחרתם לבנות בשיטת "קבלן מפתח" לא תצטרכו את המודד מעבר למדידה הראשונית, על כך נפרט בפרק הבא . שכ"ט מודד 0.2%-0.5% מאומדן הפרויקט.

לאחר שסגרתם הסכמים עם כל היועצים ניתן להתחיל לתכנן את הבית.

טיפים נוספים להתנהלות עצמאית מול בעלי מקצוע

>> שלבי תשלום עם היועצים: מומלץ לחלק את התשלום כאשר 50% מהתשלום יתבצע עד קבלת ההיתר והשאר בזמן הביצוע ובמסירה.
>> תקבלו לפחות 3 הצעות מחיר לכל יועץ ואז תראו את כל ההצעות לאדריכל. לפעמים לאדריכל יש צוות יועצים משלו שיכול להוזיל משמעותית את שכ"ט ושיספק דינמיקה טובה יותר מול יועצים.
>> תבנו טבלת השוואת מחירים ואל תתביישו ללחוץ על הספקים השונים ולקבל הנחות על בסיס הצעות המחיר השונות
>> תוודאו שבל הסכם מול היועצים יהיו כלולים ביקורים בשטח.. ובשם המקצועי (פיקוח עליון)
>> תבנו לוחות זמנים ליועצים ותהיו איתם בקשר בכל שלב ושלב. תנהלו מעקב על אבני הדרך. חריגה בלוחות הזמנים של אבן דרך אחת, עשויה לגרור חריגה כוללת בלוחות הזמנים של הפרויקט.

תזכרו לכל אורך התהליך שתכנון נכון וטוב חוסך זמן וכסף בבניה והכי חשוב, לא בונים בית בכל יום, לכן אל תפסיקו ליהנות לרגע . צוות GSG ישמח לסייע לכם בכל רגע נתון ובכל שאלה.

נכתב ע"י אינג' קיריל אלנברג, מהנדס חברה , קבוצת גביש שחם (GSG).

דילוג לתוכן